Vyhlídka Gloriett

Každého, kdo se vydá přes Hroznětín směrem na Pernink, už na dálku vítá kopec s příznačným názvem Rozhled. Svou úctyhodnou výškou a příkrými svahy připomíná strážce, který bedlivě hlídá vstupní bránu do Krušných hor. Ovšem abyste se pokochali úchvatným rozhledem po krajině, nemusíte se škrábat až na vrchol. Na jihozápadním svahu, ve výšce 625 m n. m. se mezi stromy ukrývá místo zvané vyhlídka Gloriett. A také dva roky starý dřevěný altánek, kde můžete v klidu posedět.

Cestiček, po kterých k vyhlídce dojdete, je hned několik. Začínáte-li v Hroznětíně, doporučujeme cestu kolem židovského hřbitova a dál lesem po tzv. staré výletní promenádě. K vyhlídce se ale můžete vydat i z Merklína přímo od nádraží. Ať se rozhodnete jakkoliv, bloudění se bát nemusíte. Směr vám budou ukazovat nejen šipky na stromech, ale také tabule Hroznětínských zastavení. Díky nim se lépe seznámíte s místní historií, přírodou i pověstmi.

O tom, že byla vyhlídka Gloriett oblíbeným turistickým cílem i pro předchozí generace, svědčí dochované fotky původního altánku, který údajně vyhořel na začátku 50. let 20. století. O moc víc toho ale o něm bohužel nevíme. Snad jen to, že sem prý rád chodíval i Lazar Moser, otec zakladatele světoznámé sklárny Ludwiga Lewi Mosera.