Rozhledna Pajndl – Tisovský vrch

Krušnohorskému údolí nad obcí Nejdek vévodí zalesněný masiv Tisovského vrchu, z něhož hrdě shlíží volně přístupná kamenná rozhledna Pajndl. Nabízí jeden z nejkrásnějších rozhledů do širokého okolí – nejen na Krušné hory a jejich nejvyšší horu Klínovec, ale i na výšiny Slavkovského lesa. Za příznivého počasí dohlédnete až na vzdálené vrcholky Šumavy.

Ke stavbě vyhlídkové věže inspirovaly její stavitele (tehdejší spolek Nejdecké krušnohorské jednoty) starší rozhledny na Klínovci (1884) a Plešivci (1895). Stavba byla dokončena v roce 1897 a stala se ihned vyhledávaným turistickým cílem. Proto zde roku 1908 otevřeli stylovou výletní restauraci, která však za 2. světové války zanikla a rozhledna začala chátrat. Nebýt úsilí několika nadšenců z okolí, kteří v roce 1985 přiměli Městský výbor v Nejdku k financování oprav, jistě bychom o tuto nádhernou vyhlídku přišli.

Pajndl, volně přístupný po celý rok, stojí na 10 m vysoké skále a jeho celková výška je 24 m. Z toho 3 m tvoří prosklený přístřešek, který poskytuje útočiště při horším počasí. Jinak můžete obdivovat krásy okolí na vyhlídkové plošině, kam vás zavede točité schodiště tvořené 111 žulovými schody. Vyhlídka je ohraničena mohutným zdobeným litinovým zábradlím, které je jedinou připomínkou spojení se zemí, když pohledem zasněným do dálek zapomenete, že přece jen nelétáte v oblacích.

K rozhledně se pohodlně dostanete na kole i pěšky cestou z městečka Nové Hamry po žlutě značené turistické stezce (Při cyklovýletu minete odbočku k vrcholu a budete pokračovat dál podél kolejí, až se pak u vlakové stanice Nejdek – Sejfy opět napojíte na žlutou). Z Nejdku vás na Pajndl dovede zelená značka, stejně jako z Horní Blatné. Pojedete-li vlakem, vystupte na už zmiňované zastávce Nejdek – Sejfy. Odtud vás k rozhledně čeká dvoukilometrová cesta.