Rozhledna Klínovec

Jen málokterý návštěvník Krušných hor ji vynechá. A není divu. Výš už se totiž v tomto pohoří dostat nemůžete. A těžko byste také hledali lepší výhled. Z klínovecké rozhledny uvidíte nejen české i německé vrcholky Krušnohoří, Doupovské hory a Slavkovský les, ale za pěkného počasí dokonce i Ještěd nebo Sněžku. Výhodou je taky snadná dostupnost – až na samotný vrchol Klínovce můžete vyjet autem. Daleko působivější je ale cesta jáchymovskou lanovkou, která je v provozu i v letní sezóně.

Nejvyšší krušnohorský vrchol lákal lovce výhledů odnepaměti. Nikoho tedy nepřekvapí, že tu dřevěný vyhlídkový altán stával už v roce 1817. Dlouho ale nevydržel. Díky jáchymovskému Krušnohorskému spolku nicméně Klínovec nezůstal prázdný dlouho. 3. srpna 1884 tu byla slavnostně otevřena nová kamenná rozhledna, postavená podle projektu kadaňského architekta Josefa Petera. Dostala jméno „Kaiser-Franz-Josephs-Turm“. A postupně k ní přibyl celý hotelový komplex.

Svého času proslavil klínoveckou rozhlednu tzv. Sobitschkův sál, vystavěný u příležitosti Jubilejní výstavy řemeslných a průmyslových výrobků Rudohoří, která se tu konala v roce 1908 na počest 60leté vlády císaře Františka Josefa I. Sál byl vyzdobený nádherným kazetovým stropem s 26 kazetami, znázorňujícími znaky horních měst na české straně Krušných hor.

Za 2. světové války sloužil celý komplex s rozhlednou vojenským účelům, po válce byl zkonfiskován a dlouhá léta v podstatě jen chátral. Po roce 1989 prošel areál rukama několika majitelů, až se dostal do vlastnictví města Boží Dar. To se rozhodlo přistoupit k rozsáhlé rekonstrukci, která měla začít právě rozhlednou. Ovšem brzy po zahájení prací se zjistilo, že je rozhledna ještě v daleko horším stavu, než se předpokládalo. Její dveře se proto v roce 2004 návštěvníkům uzavřely. Bylo potřeba sehnat nemalé finanční prostředky, což se nakonec za výrazného přispění Evropské unie podařilo. Přesná replika osmiboké rozhledny, vystavěná převážně z původních kamenů, se dočkala slavnostního otevření v říjnu roku 2013.

Rozhlednu na Klínovci můžete navštívit celoročně. Od října do dubna je otevřená od 9.00 do 17.00 hodin, od května do září ještě o 2 hodiny déle. Dospělí zaplatí za vstup 25 Kč, děti do 7 let ho mají zdarma. Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti) je 50 Kč. V přízemí je pro návštěvníky připravena stálá expozice o historii rozhledny.