Rozhledna Cibulka

Jen pár let stará Cibulka není první rozhlednou, která se zabydlela na Šibeničním vrchu nad Olovím. Už v roce 1913 tu stála její dřevěná předchůdkyně, na níž se ovšem osudově podepsala 2. světová válka. Šibeniční vrch ale nebyl jejím prvním domovem. Původní dřevěnou rozhlednu nechal roku 1896 postavit Josef Schmieger, majitel svatavské přádelny, na Boučském vrchu. Na protější břeh Svatavy byla později přemístěna na popud Okrašlovacího spolku města Oloví.

Novodobá Cibulka se dočkala slavnostního otevření přesně 31. 8. 2014. Jde o 30 m vysokou ocelovou vyhlídkovou věž, postavenou podle projektu Ing. arch. Marcely Plaché. Odvážíte-li se až nahoru, dočkáte se úchvatného výhledu na Oloví, Sokolov, hřebeny Krušných hor a v dálce i vrcholky Slavkovského lesa. Cibulka je volně přístupná během celého roku.

Při výstupu na Cibulku máte několik možností, kudy se k ním vydat. Pojedete-li autem, můžete ho nechat na malém parkovišti u silnice mezi Olovím a Krajkovou. Od něj vede neznačená cesta vzhůru lesem přímo k rozhledně. Jen o málo delší (a o nic méně strmá) je žlutá stezka začínající v Oloví u kostela sv. Michaela archanděla. Na stejném místě začíná také naučná stezka Oloví, což je další možnost. O něco delší, zato vás ale provede kolem kaple sv. Josefa a kaple Nejsvětější Trojice. A konečně poslední cesta vede od parkoviště na silnici mezi Krajkovou a Studencem. Jde o jednoznačně nejpohodlnější přístup, kdy půjdete zhruba 2 km v podstatě stále po rovině.