Rozhledna Bleiberg

Olověný vrch na Kraslicku se do povědomí lidí zapsal hlavně díky modernímu skiareálu Bublava-Stříbrná. V zimě vás na jeho vrchol vyveze sedačková lanovka nebo některý z vleků. V létě sice tenhle komfort nemáte, ale o to větší pocit zadostiučinění vás nahoře po pěším výšlapu čeká. Pokud si chcete dát pořádně do těla, pusťte se přímo po některé ze sjezdovek. Pozvolnější výstup značí modrá turistická značka, která začíná v Bublavě u autobusové zastávky Na kopečku. A po modré sem dojdete i z Kraslic, jen to bude o něco delší (ale moc hezká) cesta – cca 5 km. Jestli se ale na nic z toho necítíte, můžete až nahoru vyjet i autem.

Na samotném vrcholu ve výšce 802 m n. m. stojí turistická chata s dřevěnou rozhlednou. Už od roku 1933. Stavba vznikla z iniciativy Spolku přátel přírody v Bublavě, podle projektu karlovarského architekta Karla Ernstbergera. Za 2. světové války sloužila jako dětský domov, poté jako vojenská hláska. Od roku 1961 měl chatu i s rozhlednou ve správě národní podnik RaJ, který tu provozoval restauraci. V současné době je objekt v soukromém vlastnictví.

Abyste se dostali až k prosklenému ochozu osmiboké rozhledny, musíte zdolat celkem 74 schodů. Výhled bohužel zčásti omezují okolní stromy, ale Bublavu i německou část Krušných hor odsud budete mít jako na dlani. POZOR! Aktuálně (jaro 2018) je chata i s rozhlednou z důvodu rekonstrukce uzavřena.