Rozhledna Blatenský vrch

Staré kamenné rozhledny v sobě skrývají zvláštní kouzlo. Jakousi magickou sílu, která nás nutí zarputile šplhat do prudkých svahů zalesněných kopců. Někdy se však najde i schůdnější cesta. Přímo až k rozhledně Zitě na Blatenském vrchu dojedete pohodlně autem, vydáte-li se z obce Horní Blatná směrem na Boží Dar a zhruba po 1 kilometru odbočíte po asfaltové cestě doleva. V zimě buďte opatrní, občas tu můžete narazit na menší problém v podobě neupraveného sněhu.

Pokud máte dostatek času a chutě nadýchat se čerstvého horského vzduchu, vřele vám doporučujeme vydat se k Zitě z Horní Blatné po červené turistické trase, která je součástí naučné stezky Vlčí jámy. Možná se cestou trošku zadýcháte, ale určitě nebudete litovat.

Rozhledna vybudovaná podle projektu chebského architekta Karla Matusche se na Blatenském vrchu pyšně tyčí od roku 1913. Jméno Zita dostala po rakouské arcivévodkyni. Kdysi byla rozhledna součástí malého hotelu, který byl ovšem v 50. letech 20. století zbourán. Abyste si mohli užít nádherný panoramatický výhled, musíte nejdřív zdolat celkem 96 schodů. V letní sezóně je rozhledna otevřená denně od 10.00 do 17.00 hod., od listopadu do dubna pouze o víkendech.