Přírodní památka Sfingy

Při rodinných výletech s dětmi je občas třeba dělat malé kompromisy. A hledat místa, která zaujmou jak rodiče, tak i jejich malé pochodující parťáky. Jedním z našich horkých tipů na podobné lokality je jednoznačně Měděnec. Kolem kostela se rozprostírá příjemný parčík s nově vybudovaným dětským hřištěm, v některé z místních restaurací pořídíte vychlazenou limonádu i nanuky. Pak je tu známý vrch Mědník s kapličkami a štolami, v docházkové vzdálenosti i pro nejmenší výletníky. A na závěr působivé skály tvořící přírodní památku Sfingy.

I sem snadno dojdete pěšky – od měděneckého kostela jsou skály vzdálené zhruba tři čtvrtě kilometru. Půjdete-li po silnici vedoucí do Klášterecké Jeseně, nemůžete je minout. Až ke skalám můžete také dojet autem, u zatáčky je malé přírodní parkoviště. Skály a jejich nejbližší okolí (zhruba 0,6 ha) jsou chráněné už od roku 1983. Název dostala přírodní památka podle největší ze skal, která svým tvarem z určitého pohledu připomíná egyptskou sfingu. Celá skupina skal je tvořená rulou a vznikla mrazovým zvětráváním ve čtvrtohorách.

Díky okouzlujícímu výhledu do údolí Ohře a na vrcholky Doupovských hor jsou Sfingy oblíbeným turistickým cílem. A bylo tomu tak i dávno předtím, než se dostaly pod ochrannou ruku státu. V 70. letech 19. století byl dokonce těsně u skal postaven hotel U Sfingy (německy Zur Sphinx), který se však během 2. světové války proměnil v léčebné středisko SS. Dále už jen chátral, a tak byl v roce 1968 definitivně zbourán. Dnes tu místo hotelu stojí zastřešený dřevěný altán s posezením.