Plešivecká naučná stezka

Délka: 8 km
Počet zastávek: 8
Začátek: Abertamy, náměstí
Konec: Abertamy, náměstí

V okolí Abertam se najde hned několik naučných stezek a jednou z nich je právě Plešivecká NS. Tato okružní trasa protíná hned tři turisticky známá krušnohorská místa (obec Abertamy, Pstruží a vrchol Plešivec), která jsou dostatečnou zárukou zajímavého výletu. Letmý pohled do mapy vás navíc utvrdí v tom, že nudit se nebudete ani co se týče rozmanitosti terénu. Ze začátku vás čeká výšlap na Plešivec, pak pěkně z kopečka dolů do Pstruží a na závěr pohodová procházka podél řeky Bystřice.

Úvodní informační panel najdete v Abertamech u autobusové zastávky na náměstí, zastávku č. 1 hned nedaleko u místního kostela. Na samém konci obce si přečtete o Plešivecké silnici a zanedlouho se napojíte na pěknou lesní cestu, která vás dovede na Plešivec (1028 m n. m.). Zastávku č. 3 uvidíte přímo na vrcholu. Po dobytí Plešivce si můžete odpočinout a posílit se v restauraci, případně se pokochat pohledem na krušnohorské hřebeny z plešivecké rozhledny.

Z Plešivce seběhnete do míst bývalé osady Kaff, respektive její části zvané Horní Kaff. O její existenci svědčí dochované ruiny statků a dodnes zde rostoucí ovocné stromy. Blíže vás s historií osady seznámí informační panel č. 4. Dále budete pokračovat stále z kopečka až do obce Pstruží (panel č. 5). Odtud až do Abertam půjdete malebným údolím řeky Bystřice – jde o nenáročnou, ale velmi hezkou trasu. Cestou minete další zaniklou osadu Modesgrund (panel č. 6) a dvě připomínky kdysi rozvinutého hornictví: Šlikovu štolu a Štolu Albert (panely č. 7 a 8).