Naučná stezka O radonu

Délka: 3,6 km
Počet zastávek: 9
Začátek: ulice Na Svornosti (nad kostelem sv. Jáchyma)
Konec: Radium Palace

To, že v Jáchymově vznikly 1. radonové lázně na světě, se dočtete všude. Všeobecně známý je také fakt, že právě z jáchymovského smolince izolovala Marie Curie Sklodowská v roce 1898 poprvé rádium. Ale věděli jste taky, že v Jáchymově proběhlo historicky 1. měření radonu v bytech na území ČR? A že se tu realizovala první ozdravná opatření? Pokud si tedy nějaké město zaslouží naučnou stezku věnovanou radonu, je to zcela jistě Jáchymov. A od roku 2010 ji taky má.

Radon je radioaktivní plyn s dvojí tváří. Na jedné straně dokáže – rozpuštěný ve vodě – léčit mnohá pohybová onemocnění, čehož využívají právě jáchymovské lázně. Na druhou stranu umí i zabíjet. Hned po kouření je to druhá nejčastější příčina vzniku rakoviny plic. Jak přesně radon v lidském těle působí? Kde se vyskytuje? Jak se proti jeho škodlivým účinkům bránit? Na tyto a další otázky vám odpoví Radonová stezka. Mimo to vás také provede zapomenutými uličkami a lesními pěšinkami, ukáže vám místní doly a vyhlídky, ze kterých budete mít celý Jáchymov jako na dlani.

Začátek naučné stezky hledejte na severním konci Jáchymova, v ulici Na Svornosti (která vás zavede k dolu Svornost a pokračuje dál směrem k Novému Městu). Projdete kolem dolu i Štoly č. 1 a malý kousek budete pokračovat po modré značce. Až spolu s naučnou stezkou Jáchymovské peklo zatočí ke Šlikovce, vy budete pokračovat rovně. Projdete kolem bývalého dolu Josef a evangelického kostela, seběhnete z kopce a vynoříte se u domova pro seniory, před kterým uvidíte pěkné dřevěné hřiště s potůčkem.

Pokračujte dál Havlíčkovou ulicí až k odbočce ke hřbitovu se Špitálním kostelem. Ať už tudy půjdete v kteroukoliv denní dobu a ročním období, tiché místo u kostelíka s kouzelnou vyhlídkou na město si zaručeně zamilujete. Dál projděte podél zdi až na samý konec hřbitova a vydejte se cestou lesem k jižní části Jáchymova. Zhruba po 1,5 km vyjdete u parkoviště lázní Radium Palace.

A na závěr jeden odkaz pro ty z vás, co se do Jáchymova hned tak nedostanou, ale rádi by si o radonu i naučné stezce přečetli něco víc: www.radonovastezka.cz

Mapa stezky na Mapy.cz