Naučná stezka Jáchymovské peklo

V hlubokých lesích kolem Jáchymova narazíte nejen na spoustu vynikajících hub, ale i poněkud smutnější úlovky – dosud patrné stopy po přísně střežených pracovních táborech, ze kterých i dnes stále běhá mráz po zádech. Koncem 40. a začátkem 50. let 20. století vzniklo těchto táborů na Jáchymovsku a Slavkovsku celkem 18. Zprvu pro německé zajatce, které ale rychle vystřídali domácí političtí vězni. Za extrémně náročných podmínek těžili v jáchymovských dolech uranovou rudu.

Přestože byly později rozlehlé komplexy táborů důkladně likvidovány, úplně beze zbytku přece jen nezmizely. A díky úsilí jáchymovského Hornického spolku Barbora vede dnes místy, kde kdysi stávaly, naučná stezka s příznačným názvem Jáchymovské peklo. Vznikla v roce 2001 a o čtrnáct let později se už celkem poničené panely dočkaly obnovy. Ujali se jí členové spolku PolitičtíVězni.cz.

Stezka je okružní, první ceduli najdete před kostelem sv. Jáchyma, u památníku Křížová cesta ke svobodě. Jde o symbolické menhiry znázorňující jednotlivé pracovní tábory na Jáchymovsku, dílo sochaře Romana Podrázského. Odtud půjdete většinu cesty po žluté značce. Kolem jáchymovského muzea vzhůru po dřevěných schodech k dolu Svornost, nejstaršímu známému hlubinnému dolu v Jáchymově, který dnes zásobuje místní lázně léčivou radonovou vodou. Dále projdete nad Štolou č. 1 (od května do září zpřístupněné veřejnosti) k tzv. Mauthausenským schodům.

Krátce nato se ocitnete v místech, kde stával pracovní tábor Svornost. Odtud vězni dennodenně docházeli do stejnojmenného dolu. Půjdete dál proti proudu Jáchymovského potoka (pozor, brzy na jaře může být dost rozvodněný) až k Městskému rybníku. Po dalším stoupání vám protne cestu silnice na Mariánskou a bývalý tábor Nikolaj. Pak už vás čeká areál Eduard, který dnes slouží ke sportovnímu vyžití. Pojítkem s minulostí jsou zbytky místního dolu a nedaleký Heinzův rybník. Od něj se dostanete k zastávce č. 11, připomínající pracovní tábory Eliáš. Tady si můžete udělat krátkou odbočku ke kříži vztyčenému na památku vězněných skautů. Poslední zastávka se věnuje dolu a táborům Rovnost. Na křižovatce se silnicí se napojíte na modrou značku a pak už vás čeká klesání přes Nové Město zpátky k jáchymovskému kostelu. Cestou ještě potkáte kapli Panny Marie Alttötingské a zříceninu hradu Freudenstein.

Naučná stezka Jáchymovské peklo na Mapy.cz