Naučná stezka Cesta z města

Délka: 7 km
Počet zastávek: 12
Začátek: Klášterec nad Ohří, autobusová zastávka Útočiště
Konec: Měděnec, kostel Narození Panny Marie

Na vrcholky Krušných hor vede z Klášterce nad Ohří celá řada cest a cestiček. Jednou z těch nejoblíbenějších je modrá turistická značka začínající už na nádraží, která vás zavede k vlakové stanici Měděnec. O roku 2017 ji zčásti kopíruje nová naučná stezka Cesta z města. Když se po ní vydáte, čeká vás pořádná porce informací nejen o místní fauně a flóře, ale třeba taky o zaniklé obci Venkov, skiareálu Alšovka i o štolách na Mědníku. A cestou nevynecháte ani známou měděneckou vyhlídku Sfingy.

Naučná stezka nezačíná na nádraží, nýbrž u autobusové zastávky Útočiště ve stejnojmenné části Klášterce. Na modrou se ale napojíte nedaleko. Pak se připravte na poměrně dlouhé stoupání údolím Širokého potoka až ke skiareálu Alšovka (a stoupat budete i dál, celkem zdoláte převýšení zhruba 450 m). Na parkovišti u Alšovky modrou opustíte a vydáte se směrem vlevo. Doporučujeme mít oči na šťopkách, abyste (cca po 700 metrech) neminuli pěšinu odbočující vzhůru lesem. Zavede vás k přírodní památce Sfingy s několika skalami a úžasným výhledem do okolí. Teď už jen posledních pár set metrů po silnici a jste v cíli – tedy v Měděnci.

Výlet si můžete prodloužit ještě o cestu na vrch Mědník, a pokud máte dost času, rozhodně vám to vřele doporučujeme. Za vidění stojí tamní štoly i kapličky. Zpátky do Klášterce se můžete nechat svézt autobusem, nebo jít prostě stejnou cestou z kopce dolů. Jestli jste se ale vydali na výlet vlakem a nemusíte se nutně vracet do Klášterce, zkuste cestu po modré přes Údolíčko a zříceninu Perštejn. Až přejdete Ohři, objeví se přímo před vámi perštejnské nádraží.

Naučná stezka na Mapy.cz