Naučná stezka Bezručovo údolí


Délka: 6 km
Počet zastávek: 6
Začátek: Chomutov, Bezručova ulice (nad Hamerským rybníkem)
Konec: Rozcestí Třetí mlýn

I když je okolí Chomutova z velké části poznamenáno těžbou hnědého uhlí, rozhodně byste nad ním neměli lámat hůl. Pokud se totiž od Mostecké pánve přesunete na opačný konec tohoto bývalého královského města, přivítá vás jedna z nejkrásnějších vstupních bran do Krušných hor: Bezručovo údolí. Působivé, 13 km dlouhé údolí řeky Chomutovky tvoří páteř stejnojmenného přírodního parku, vyhlášeného v roce 2002. A protože to byla odjakživa také oblíbená výletní trasa místních i turistů, vznikla tu i naučná stezka.

Přímo u začátku naučné stezky (a sousední cyklostezky) je vám k dispozici parkoviště, kde můžete nechat auto. Pak už stačí jen následovat modrou značku, která vás dovede až k rozcestí Třetí mlýn. Cestu vám zpestří nejen informační panely věnující se především místní přírodě, ale taky dřevěné lávky přes řeku a kolem skal. Zhruba po 4 km příjemné procházky lesem podél vody dojdete k restauraci První mlýn, prvnímu záchytnému bodu pro žíznivé rodiče i hladové děti. Klidně ale můžete pokračovat dál – k restauraci Druhý mlýn je to odtud pouhý 1 kilometr. A stejná vzdálenost vás pak ještě čeká na samotný konec stezky, k místu, kde kdysi stával Třetí Dolský mlýn.

Bezručovo údolí si ovšem oblíbili nejen pěší výletníci, ale také cyklisti a fanoušci in-line bruslení. Po druhém břehu Chomutovky (a pak částečně spolu s naučnou stezkou) totiž vede cyklotrasa. Nemusíte ale nutně skončit u Třetího mlýnu, ba právě naopak – máte hned několik možností, kudy pokračovat dál. Cyklotrasa č. 3079 vede stále podél Chomutovky až do Hory Sv. Šebestiána, cyklotrasa č. 3088 se stáčí k vodní nádrži Křimov a dál ke stejnojmenné obci. A pokud zvolíte cyklotrasu č. 3078, dojedete k přehradě Kamenička a k přírodní rezervaci Buky nad Kameničkou.

Mapa naučné stezky