Mědník

Úhledný kopec nad Měděncem s fotogenickou kapličkou na vrcholu přinutí zastavit snad každého, kdo zrovna jede kolem. Nutkání vyšplhat se nahoru, chvíli jen tak posedět a rozhlédnout se po kraji, se odolává jen těžko. A že je na co se dívat! Ale Mědník je mimořádný nejen nádherným panoramatickým výhledem do okolí. Jeho svahy jsou plné autentických stop po bohaté hornické činnosti, jejíž počátky se datují do poloviny 15. století.

Vydat se můžete dokonce i přímo do útrob Mědníku – pokud se rozhodnete pro prohlídku štoly Marie Pomocné. Otevřená je od května do října pro skupiny min. 3 osob. Pamatujte na pořádné boty a teplé oblečení, ve štole je stálá teplota 6 °C. Částečně zpřístupněná je i štola Země zaslíbená, ovšem ne pro běžné prohlídky. Pokud máte zájem, zavolejte na tel. 739 040 671. Více informací vám rádi poskytnu v infocentru, které najdete v Měděnci (v restauraci Mědník).

Štoly jsou sice nejviditelnější, ale zdaleka ne jedinou připomínkou hornictví na Mědníku. Vydáte-li se na vrchol prošlapanou cestičkou od infocentra, na východním svahu potkáte celou řadu propadlin, odvalů i zavalená ústí některých šachet. Při pohledu z vrcholu jihozápadním směrem uvidíte bývalý železorudný důl Měděnec (nebo taky důl Václava Řezáče), který byl v provozu v letech 1968-1992.

Poznávacím znamením Mědníku je barokní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Na vrcholu kopce ji nechal v roce 1674 postavit František Julius, vévoda sasko-lauenburský – tehdejší majitel Měděnce. O poznání níž, kousek nad parkovištěm, stojí kaple Nejsvětějšího srdce Ježíšova, postavená v roce 1937. Kdysi stával na Mědníku také hotel. Nicméně poté, co vyhořel první, druhý i třetí, už se nikdo o další stavbu nepokusil. Velké turistické plány tak připomíná už jen zarovnaná plošina.