Hrad Hartenberg

Svého času to býval největší hrad v Krušných horách. Majestátní, velkorysý, usazený na kouzelném místě vysoko nad řekou Svatavou. O obnovení zašlé krásy a slávy Hartenbergu už řadu let usiluje jeho současný majitel Bedřich Loos. Za pomoci Ministerstva kultury a Karlovarského kraje, ale také (a především) spousty dobrovolníků, které dokáže hradní pán snadno nakazit neutuchajícím zápalem a optimismem. Záchrana Hartenbergu se stala největším evropským dobrovolnickým projektem. Přidat se můžete i vy – pořád je co dělat.

Založení hradu se připisuje Hartenberkům, původně německému rodu ministeriálů. A to už na počátku 13. století. Za vlády Jiřího z Poděbrad získali Hartenberg Šlikové, mocný a bohatý šlechtický rod ovládající značnou část severozápadních Čech. Nelenili a pustili se do rozsáhlé přestavby hradu ve stylu pozdní gotiky a saské renesance. Opravili hradby, postavili novou kapli sv. Tří králů (ze které pochází vzácná černá Madona) a vybudovali obytné prostory. Roku 1547 se ovšem Šlikové spolu s dalšími šlechtici vzbouřili proti králi Ferdinandovi I., což vyústilo v zabavení většiny jejich majetku včetně Hartenbergu.

Roku 1597 koupili hrad Písnicové, od nichž se pak dostává do rukou Auersperků. V 19. století čeká hrad další velká přestavba, tentokrát v klasicistním stylu. Většina hradních prvků zmizela a z hradu se stal velkorysý modernizovaný palác. Přeměny se dočkaly také interiéry, nádvoří a zahrada. Když v roce 1901 zemřela bezdětná hraběnka Františka, získala Hartenberg neteř Marie, provdaná za barona Kopala. Poslední dědičkou hradu byla jejich dcera Františka Kopalová, které byl v roce 1945 veškerý majetek zkonfiskován. Na Hartenbergu se nejdřív usídlila armáda, poté Státní statky. Dlouhá léta chátrání, kdy se na hradě skladovalo obilí a brambory, završilo několik úmyslně založených požárů koncem 80. let. Poničené zříceniny se pak v roce 1997 ujal pan Loos.

Nejkratší cesta, kudy se k Hartenbergu dostanete, je po modré značce z vlakové stanice Hřebeny. Z Oloví vás na hrad dovede zelená značka – počítejte se zhruba 4,5 km dlouhou procházkou. Pokud budete mít čas, udělejte si ještě malou odbočku na naučnou stezku Olověný Hartenberg, stojí to za to. Hartenberg je otevřený od května do září, úterý-neděle. Prohlídka s průvodcem je v každou celou hodinu, za vstupné zaplatíte 50,- Kč (nad 15 let). Pro seniory je vstupné 30,- Kč.