Horní hrad – Hauenštejn
Když jste v 90. letech 20. století zavítali do vsi Horní Hrad nedaleko Krásného Lesa, přivítala vás chátrající ruina kdysi honosného zámku. Svým způsobem divoká romantika, přesto neuvěřitelně smutný pohled. Dnes už je ale všechno jinak. Zásadní byl pro Hauenštejn (neboli Horní hrad) rok 2000, kdy se dostal do rukou svého současného majitele Pavla Palackého. Za necelých 20 let se proměnil k nepoznání – a to nejen díky neúnavné práci hradního pána, podpoře některých státních institucí a sponzorů. Obrovskou zásluhu na dnešní podobě Hauenštejnu má také spousta dobrovolníků.
O nejranější fázi existence Horního hradu toho moc nevíme, ale má se za to, že vznikl jako součást pohraničního opevnění v 2. polovině 13. století. Ale stejně tak je možné, že ho nechal postavit jeho první známý držitel – loketský purkrabí Mikuláš Winkler. Název Hauenštejn odkazuje k rozšířené těžbě v okolí (Haue = motyka, Stein = skála). Na hradě se vystřídala celá řada majitelů, ale k těm nejdůležitějším patřil bezesporu mocný rod Šliků, kterým Hauenštejn patřil v letech 1528—1663. Právě za jejich éry proběhla velká renesanční přestavba, kdy se starý palác dočkal rozšíření, uvnitř hradeb přibyl pivovar a protější Zámecký vrch s dnešní kaplí ozdobil ovocný sad.
Významný otisk na vývoji hradu zanechali také Buquoyové, kteří ho koupili v roce 1837. Právě v 19. století se (stejně jako celá řada dalších českých hradů) Hauenštejn proměnil ve velkoryse pojatý zámek, postavený ve stylu tehdy módní anglické novogotiky. V rámci těchto úprav došlo i na přilehlé okolí, které dostalo podobu přírodně krajinářského parku s terasovitými zahradami a kaskádou rybníčků. Za Buquoyů vznikla také novogotická Zámecká kaple, vysvěcená roku 1851.
20. století přineslo Hornímu hradu těžké časy. Za 2. světové války sloužil jako středisko Hitlerjugend, po jejím skončení přešel do rukou státu. Nějaký čas poskytoval dočasný domov jáchymovským horníkům, poté se z něj stala internátní ubytovna mládeže. Od roku 1958 už ale v podstatě jen chátral… Dokud se ho neujal pan Palacký. Dnes tu můžete navštívit gotickou válcovou věž s úžasným výhledem, rytířský a trofejní sál i celou řadu dalších komnat. Za návštěvu stojí také obnovená kaple a přilehlé arboretum se spoustou vzácných dřevin, které tu v 70. letech založil Jaroslav Hejtík.
Hauenštejn je také známý bohatým kulturním programem, ve kterém nechybí tradiční umělecké symposium, nejrůznější koncerty, výstavy i akce pro děti. A čas od času můžete přijet i na noční prohlídku. Hrad je otevřený celoročně, za vstupné zaplatí dospělí 95 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma. Budete-li chtít navštívit i arboretum, doplatíte ještě 45 Kč za dospělého a 30 Kč za dítě.