Důl sv. Mauritius – prohlídková štola Kryštof

Na stopy po slavné hornické historii narazíte v Krušných horách skoro na každém kroku. Na více či méně zřetelné pinky, hlušiny po dolování, dlouhé vodní příkopy… A také na několik nově zpřístupněných štol. Jednou z nich je také štola Kryštof na území bývalého dolu Mauritius v Hřebečné. Od roku 2014 tu v rámci prohlídky můžete sestoupit do temného krušnohorského podzemí a seznámit se s tímto slavným cínovým dolem mnohem osobněji. Zážitek je to fascinující.

Založení hlubinných dolů na Hřebečné se obvykle datuje do roku 1545, a to ve spojení se zmínkou jáchymovského kronikáře Johanna Mathesia. Cín se to ovšem zřejmě rýžoval už daleko dřív. Mauritius, který tenkrát ještě nesl název Behrův důl po svém zakladateli, nebyl jediným dolem v regionu. Obrovský význam měl také sousední důl Rote Grube, k jehož propadlině můžete od Mauritia dojít po červené značce (jsou to necelé 2 km). Najdete tam také turisty oblíbené občerstvení U Červené jámy, originální kamenný domek s milou obsluhou.

Mauritius byl největším cínovým dolem v českém Krušnohoří, v provozu s přestávkami 400 let. Svůj plný potenciál ale ukázal až v 18. století, v době, kdy jeho sousedovi naopak začínal docházet dech. V té době už se skutečně jmenoval Mauritius – na počest katolického kněze a mučedníka sv. Moritze. Snad proto, že Moritz byl mimo jiné také ochráncem koní a Hřebečná měla tehdy německý název Hengst, tedy hřebec.

O zpřístupnění štoly Kryštof se zasloužil zejména Spolek přátel dolu sv. Mauritius, který má lví podíl i na tom, že je nyní z dolu národní kulturní památka. Štolu můžete navštívit od začátku května do konce září, za vstup zaplatí dospělí 150 Kč. Snížené vstupné je 100 Kč, rodinné 350. Na prohlídkové trase dlouhé přes 400 m uvidíte např. úseky ražené ručně či rozšiřované pomocí sázení ohněm, potkáte figuríny horníků v dobovém provedení a na závěr vás čeká ohromná podzemní komora. Celoročně je tu stálá teplota 7 °C, na což je třeba myslet i uprostřed parného léta. Před samotným vstupem do štoly vyfasujete helmu, plášť a holínky.

rezervace prohlídek: www.dulmauritius.cz