Vejprty

Nenápadná osada se na místě dnešních Vejprt nejspíš nacházela dávno před tím, než tu byla v 16. století náhodou objevena bohatá stříbrná žíla. Od toho dne začaly v okolí vznikat desítky dolů a do Vejprt se za nadějí lepšího živobytí stěhovali zástupy pracantů. Zpočátku se dařilo naději naplnit, postupně ale začalo být zřejmé, že ruda se co nevidět vyčerpá. A tak se Vejprtští museli poohlédnout po jiné obživě.

Stejně jako v ostatních obcích, i tady se ženy nadšeně vrhly na paličkování krajek, v té době velmi módní a poměrně výnosnou záležitost. Hlavním oborem, který Vejprtům zajistil dlouhodobý úspěch a slávu, ovšem bylo puškařství. Ručně kované hlavně pušek se brzy staly horkým zbožím. Svůj podíl na tom jistě měla tehdejší vojenská situace a politická nestabilita panující v celé Evropě. V druhé polovině 19. století začala výroba pušek pomalu upadat, rychlosti moderní strojové produkce mohla jen těžko konkurovat. Roku 1864 byla výroba dočista zastavena.

Dnes jsou Vejprty poklidným horským městečkem, kde si užijete báječnou letní i zimní dovolenou. Za lyžováním se můžete vydat na největší krušnohorský ski areál Klínovec, je to jen pár kilometrů po udržované silnici. Pěkné sjezdovky najdete i v Německu – hned v sousedním Bärensteinu nebo kousek dál v Oberwiesenthalu. V okolí Bärensteinu jsou také běžkařům k dispozici upravované stopy. V letní sezóně vás okolím Vejprt provedou značené cyklotrasy i turistické stezky. Můžete si vyšlápnout do Kovářské, Měděnce nebo kolem vodní nádrže Přísečnice do Kryštofových Hamrů.