Stříbrná

Možná má tento poetický název obce co dělat s odlesky potoka, který tu zvesela probublává. Nebo s horskou ranní mlhou. Anebo s jemnými pavučinkami v časně podzimní krušnohorské krajině. Ale jak správně tušíte, pravým důvodem byla ložiska stříbrných rud v blízkém okolí. To kvůli nim byla tato původně hornická osada na samém začátku 17. století založena. Kvůli stříbru, ale také olovu a mědi.

Vrcholným obdobím, pokud jde o těžbu, pak bylo 18. století. V té době se Stříbrná také proslavila výrobou měděných drátů a mosazi. Dnes už je ale všechno jinak. Obec Stříbrná, plynule navazující na Kraslice, žije hlavně ze zájmu turistů. Je vstupní branou do Přírodního parku Přebuz – úchvatné a výjimečně liduprázdné krajiny. Lyžaře jistě potěší ski centrum Bublava – Stříbrná na Olověném vrchu.

Na Olověný vrch s rozhlednou Bleiberg se dostanete také po červené, a následně modré turistiské značce. Opačným směrem vás červená provede údolím Nancy, a dále třeba až do Horní Blatné. Ze Stříbrné se můžete vydat také po zelené značce, která vede na Hraběcí skálu a Komáří vrch. Za zmínku (a vidění) v okolí určitě stojí také Špičák (s výškou 991 m n. m. nejvyšší vrchol západní části Krušných hor), naučná stezka Stopami horníků, zřícenina hradu Hausberg a samozřejmě taky samotné Kraslice.