Ryžovna

Kdysi živou obec s více než 400 obyvateli, školou, kostelem i pivovarem byste dnes na místě Ryžovny hledali těžko. Likvidace domů po skončení 2. sv. války byla dokonalá, dnes už na rozlehlé planině najdete doslova jen pár solitérních objektů. O to silnější dojem ve vás ale Ryžovna zanechá. Zdánlivě nekonečný, větrný prostor s dalekým rozhledem po centrálním Krušnohoří. Pocit tiché samoty narušuje jen místní salaš, kde můžete přespat, dát si oběd nebo si koupit domácí sýry.

Poloha na severním svahu v nadmořské výšce 980 m n. m. předurčovala Ryžovnu a její obyvatele k neustálému boji o přežití. Své jméno (německy Seifen) dostala teprve v polovině 19. století, dříve patřila k tzv. Hřebečskému katastru. Až do roku 1805 neměli místní svůj kostel, na mši nebo na pohřeb se museli brodit hlubokým sněhem do Božího Daru. Dnes na místě bývalého kostela sv. Václava stojí informační tabule s maketou kostela a kamenná mohyla. Koncem září se tu každoročně koná Svatováclavské setkání.

Ryžovna leží na trase naučné stezky Blatenský příkop, vedoucí z Božího Daru do Horní Blatné. Nedaleko je také slavný důl Mauritius se zpřístupněnou prohlídkovou štolou Kryštof. V letní sezóně je okolí Ryžovny oblíbeným cílem cyklistů, nabízí celkem nenáročný terén vhodný i pro rodiny s dětmi. A Krušnohorská magistrála je hned za rohem. Což v zimě ocení i milovníci běžeckého lyžování.