Přebuz

Přebuz. Místo jako stvořené pro romantiky, pro milovníky liduprázdné krajiny, tajuplných mlh a tichého šumění vysoké trávy. Město na konci světa, obklopené rašeliništi. A v samém srdci stejnojmenného přírodního parku. Velké ski areály byste tu sice hledali marně, zato pro běžkaře je Přebuz hotový ráj. Spousta upravovaných tras, včetně nedaleké Krušnohorské magistrály. Zpestření hlavně pro děti nabízí místní penzion Kovářská bouda, který má vlastní malou sjezdovku s vlekem.

Přebuz má dlouhou historii. Už ve 14. století tu existovala osada s bohatými nálezy cínové rudy. A protože se dolování dařilo a Přebuz úspěšně vzkvétala, povýšil ji V. Šlik v polovině 16. století na horní městečko. O pár set let později doly jako v celém Krušnohoří pomalu zanikly a musela se hledat jiná obživa. V případě Přebuzi to byla výroba ledku a paličkování. Těžbu cínu ovšem roku 1933 na Ritterově šachtě úspěšně obnovili Švýcaři, které za 2. světové války pod nátlakem vystřídali Němci. Pár let po válce těžba definitivně zanikla.

Od roku 2007 má Přebuz opět status města, ačkoliv tu žije méně než 80 obyvatel. Místní historii vám přiblíží Hornická poznávací trasa Přebuz, dlouhá 5,5 km. Při toulkách úchvatnou krajinou přírodního parku Přebuz můžete narazit mimo jiné na jeleny, tetřeva hlušce, čápa černého, nebo jestřába… a samozřejmě na všudypřítomná rašeliniště. Vydáte-li se po zelené turistické značce, dojdete na Špičák (s výškou 991 m n. m. nejvyšší vrchol Kraslicka) a dále pak třeba po žluté do Kraslic.