Potůčky

Příhraniční Potůčky jsou už dlouhá léta téměř synonymem pro vietnamskou tržnici. Rozlehlou budovu v centru obce prostě nepřehlédnete. Jen co ale napadne sníh, stočí se zájem návštěvníků na docela jiný bod: moderní lyžařský areál SKIPOT. Najdete tu přes 500 m dlouhou sjezdovku pro náročné i zázemí pro děti, snowpark nejen pro snowboardisty, nové ubytování s bistrem, parkoviště i půjčovnu. A taky velmi oblíbené večerní lyžování. Ale zkrátka nepřijdou ani běžkaři, pro které se v okolí pravidelně upravují běžecké stopy.

Jméno obce bylo pravděpodobně odvozeno od četných potoků a potůčků, které protékají zdejšími horskými svahy. Místo ovšem zůstávalo bezejmenné až do roku 1723, kdy ho jeden saský kronikář označil názvem Breitenbach. Současný název se poprvé objevuje teprve po 2. sv. válce. Historie obce ovšem sahá mnohem hlouběji, až do 16. století. Její kořeny jsou, jak jinak, spojené s těžbou cínu, stříbra a železa. Po vyčerpání nerostných zásob se mezi místními rozšířilo paličkování a barvení látek a kůží, později tu začala fungovat továrna na výrobu rukaviček a papírna s ruční výrobou lepenek.

Velkým přínosem pro obec byla železnice spojující Potůčky a Karlovy Vary, dokončená roku 1899. A i když se dnes do Potůčků dostanete pohodlně autem, cestu vlakem s fantastickými průhledy do horských údolí vřele doporučujeme. Stejně jako 12 km dlouhou Horskou naučnou stezku, která vás seznámí s historií Potůček i sousedního Johanngeorgenstadtu. Kdo zatouží po zpestření, může se z ní snadno napojit na žlutou turistickou značku, co vede na Blatenský vrch a do Horní Blatné. V okolí je také celá řada cyklistických tras, a to na české i německé straně.