Pernink

Tak jako karlovarští rodáci vděčí za svůj domov pronásledovanému jelenovi, je i původ horské obce Pernink nerozlučně spojen s lesní zvěří. Tentokrát to ovšem není mírumilovný paroháč, ale divoký medvěd, který podle legendy vyhrabal na místě dnešního Perninku rudu. Odtud tedy původní název Bärringen a také městský znak s hornickým nářadím a medvědem. Nicméně existuje i druhá verze – název obce je prý odvozen od prvního osadníka jménem Bär.

Ubytování v Perninku

Ať už je původ názvu jakýkoli, založení Perninku byl jistě šťastný nápad. Po dvě staletí se obec mohla těšit z ohromného rudného bohatství, především cínu a stříbra. Ne nadarmo se území mezi obcemi Pernink, Horní Blatná a Abertamy říkalo „Stříbrný trojúhelník“. V 18. století se však místní museli chtě nechtě přeorientovat na řemesla, jelikož hornictvím by se už déle neuživili. Ve většině krušnohorských obcí se ujalo zejména krajkářství a rukavičkářství. Raritou Perninku byli cvičitelé a prodejci zpěvného ptactva, kteří učili hýly a kanáry zpívat populární české písničky.

A ještě něčím se Pernink proslavil. Jedinečným kamenným viaduktem, který najdete kousek za nádražím. Železniční stanice v Perninku je se svou nadmořskou výškou 902 m.n.m. druhá nejvýše položená v České republice a vybudování tratě z Karlových Varů až do Potůčků byl roku 1899 nesmírně náročný úkol. Viadukt má 6 oblouků a v nejvyšším bodě měří 20 metrů. Dojdete k němu příjemnou cestou obnoveným lesoparkem, který tu v kopcích založil už v 19. století abertamský rodák a slavný továrník Johann D. A. Meinl. S jeho životem, ale také s historií obce a místní přírodou vás seznámí Krušnohornická naučná stezka, křižující Pernink a nejbližší okolí.

Na delší procházky doporučujeme pověstmi opředenou Dračí skálu (dovede vás tam červená turistická značka), Trousnickou skálu nebo Tisovský vrch. Po žluté dojdete do Horní Blatné a na Blatenský vrch s rozhlednou.

Pernink je oblíbeným cílem také pro příznivce zimních sportů. Můžete otestovat hned dva lyžařské areály přímo v obci – ski areál Velflink a ski areál Pod nádražím. Pokud byste přece jen zatoužili po prudších svazích, nejmladší český ski areál Plešivec je pouhých 5 km daleko. Najdete tu dokonalé zázemí pro děti i zkušené lyžaře, 12 km sjezdovek a 3 čtyřsedačkové lanovky. Na své si v Perninku samozřejmě přijdou i běžkaři – nastoupit můžou v podstatě rovnou na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu.