Oloví

Sjezdovky ani stopy pro běžkaře sice v Oloví nenajdete, bohatě vám to ale vynahradí kouzelná krajina v okolí. Tohle kdysi slavné hornické město leží ve svazích nad řekou Svatavou, v půli cesty mezi Sokolovem a Kraslicemi. Obklopují ho husté smrkové lesy nejzápadnější části Krušných hor. Je ideální startovní čárou k poznávání nepříliš známého přírodního parku Leopoldovy Hamry, který se táhne až k německým hranicím. Místo jako stvořené pro samotářské výlety. Pokud ale přece jen zatoužíte po lyžích, do Kraslic nebo do Bublavy to není zas tak daleko.

Hlavním důvodem vzniku Oloví byly, jak asi snadno uhodnete, doly na olovo. Ve své době dokonce největší doly v celém Krušnohoří. Z malé osady se Oloví rychle vyšplhalo až k titulu královské horní město, tehdy ještě s názvem Pleystadt. Po zániku dolů nahradila těžbu domácí výroba dřevěných hraček, zpracování perleti a paličkování krajek. Velkým zlomem bylo pak otevření sklárny koncem 19. st. Za prací se do Oloví stěhovali noví obyvatelé a město se úspěšně rozrůstalo. V roce 1902 byl postaven krásný nový kostel sv. Michala. Sklárna v Oloví úspěšně funguje dodnes.

Historii města a přírodu západního Krušnohoří vám přiblíží naučná stezka Oloví. Provede vás kolem kaple sv. Josefa, kaple Nejsvětější Trojice a nevynechá ani rozhlednu Cibulku. Oblíbeným turistickým cílem je také zřícenina hradu Hartenberg, kam vás z Oloví dovede zelená značka. K zámku v Jindřichovicích a dále k zámku Favorit zase dojdete po modré.