Nové Hamry

Kouzelné místo při soutoku Bílého potoka a řeky Rolavy přitahovalo nové osadníky nejen svou romantickou atmosférou, ale především vynikajícími podmínkami pro rýžování cínu. Později se přidala také úspěšná těžba železné rudy, která vedla k založení městečka Nové Hamry. Jméno dostalo podle nového hamru postaveného pod Dvorským vrchem. Roky tvrdé hornické dřiny naučily místní usedlíky neobyčejné přizpůsobivosti a vytrvalosti, díky které si po ukončení těžby v 19. století rychle našli jiný způsob obživy. Věnovali se hlavně krajkářství, výrobě perleťových knoflíků a pocínovaných lžic.

Významnější architektonické památky na vás čekají spíše v nedalekém Nejdku, ale jeden skvost by se tu přece jen našel. Na první pohled se kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1789 příliš neliší od dalších horských kostelíků, uvnitř se však skrývá nádherné rokokové zařízení a varhany z 18. století. Za zmínku stojí také místní železnice, vlastně celý úsek mezi obcemi Nejdek a Pernink. Během 15 km překonává trať 360 m převýšení a pro své serpentiny, tunely a fantastické výhledy do údolí je důvěrně nazývána Krušnohorský Semmering.

Přestože mají Nové Hamry jen necelých 300 obyvatel, svým sportovním zázemím strčí do kapsy i některá větší střediska. Zdejší lyžařský areál nabízí několik upravovaných sjezdovek, na kterých se nebudete muset vyhýbat davům sportovních nadšenců. Působivé ticho okolních lesů si můžete vychutnávat také na běžkách, nástup do stopy je z parkoviště u tzv. Velké sjezdovky. Když roztaje sníh, můžete se po žluté turistické značce vydat na nedaleký Tisovský vrch s rozhlednou. Kdo má zálusk na delší výlet, může dojít až do Perninku, Horní Blatné nebo do Nejdku. Bezpečně po značených stezkách.