Nová Ves v Horách

První věc, na kterou vám sklouzne pohled při příjezdu do Nové Vsi v Horách, bude bezpochyby řada větrných elektráren. Teprve pak se vyloupnou další stavby, kvůli kterým stojí za to v obci zastavit a trochu se tu porozhlédnout. Vedle několika původních krušnohorských domů je to zejména barokní kostel sv. Michaela archanděla z let 1780-1784 a novoveské muzeum, které vás seznámí s historií obce a vývojem hračkářské výroby.

Nová Ves v Horách leží těsně u hranic, malý kousek od Hory Svaté Kateřiny a ještě menší od německého Deutschneudorfu. Ten založili evangelíci z Nové Vsi poté, co museli po bitvě na Bílé hoře ze svého českého domova uprchnout. Kdo zůstal, živil se zejména těžbou mědi a stříbra, kterou později vystřídala práce v lese, zpracování dřeva, hračkářství, paličkování a také práce v mosteckých hnědouhelných revírech.

Nová Ves v Horách vám určitě zkříží cestu, pokud se rozhodnete vydat po slavné Krušnohorské magistrále – ať už v létě na kole nebo v zimě na běžkách. V obou případech totiž vede přímo přes obec. Krom toho tu narazíte také na naučnou stezku Flájská hornatina, která vás dovede až do Českého Jiřetína, stejně jako červená turistická značka. Žlutá značka míří naopak do podhůří, konkrétně do Horního Jiřetína.