Nejdek

Ve srovnání s dalšími krušnohorskými obcemi se Nejdek může pochlubit mnohem delší historií. Jeho vznik se datuje kolem roku 1250, do stejného období, kdy tu byl postaven původní románský hrad. Nově pokrytá střecha hradní věže (Neue Decke) zářila v okolních tmavých lesích tak výrazně, že se nakonec stala inspirací pro název celé hornické kolonie. Místní těžaři se vrhli nejdříve na cín, ke kterému se později připojila železná ruda.

Technický pokrok v 19. století se v Nejdku projevil založením nejdeckých železáren (dnes Metalis) a proslulé přádelny česané příze (Vlnap a.s.). Ruku v ruce s hospodářským rozvojem šel stoupající zájem o turistiku. Od roku 1899 se nadšení cestovatelé mohli díky nové železniční trati vydat i do Krušných hor, z Karlových Varů až do Potůčků a Johanngeorgenstadtu. Obtížná trať přes horské hřebeny neztratila ani po letech nic ze své přitažlivosti, jak se ostatně můžete přesvědčit sami.

Zkrátka v Nejdku nepřijdou ani zájemci o architektonické památky. Z již zmiňovaného hradu se do dnešních ob zachovala románsko-gotická věž se vzácným renesančním zvonem od pražského zvonaře Brikcího z Cymperka. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani nejdecký zámek, barokní kostel sv. Martina a evangelický kostel Vykupitele z roku 1904, který stojí na návrší nad Bernovským rybníkem. Svým exteriérem zaujme i budova Muzea, zachovalý měšťanský dům s neogotickými prvky z 2. poloviny 19. století. Uvnitř najdete stálou expozici věnující se historii Nejdku.

Při výšlapech do okolí určitě nevynechejte 1,6 km dlouhou křížovou cestu ve svahu Křížového vrchu přímo nad centrem města. A taky rozhlednu Pajndl na Tisovském vrchu, kam z Nejdku vede zelená turistická značka. Žlutá vás pak provede přírodním parkem Přebuz až do Kraslic. S dětmi můžete vyrazit na 5 km dlouhou interaktivní naučnou stezku Děti dětem, kde budete plnit nejrůznější úkoly. V zimě láká Nejdek hlavně běžkaře, nástup na trasy je přímo ve městě. Nejbližší sjezdovky najdete v Nových Hamrech, v Perninku a v nejmladším českém ski areálu Plešivec.