Moldava

Osamělá krajina kolem Moldavského potoka i samotná obec přitahuje hlavně milovníky cyklistiky a běžeckého lyžování. Ale i když těmto sportům zrovna neholdujete, výlet do Moldavy vás určitě nadchne. Už jen samotná cesta stojí za to. Třeba i autem, nicméně mnohem hezčí zážitek vás čeká při jízdě vlakem. Po Moldavské horské dráze přezdívané Teplický Semmering. Vede z Mostu přes Litvínov, Osek, Hrob, Dubí a Mikulov. První vlak po ní jel v roce 1884 a od roku 1998 je většina této trati památkově chráněna.

Nudit se ale nebudete ani poté, co z vlaku vystoupíte. Hned u nádraží se můžete napojit na Sklářskou naučnou stezku. Cestou po 17 km dlouhém okruhu se dozvíte spoustu zajímavých informací o moldavském sklářství v období středověku. Po necelém kilometru narazíte na unikátní sklářskou pec, zrestaurovanou na základě archeologických výzkumů v letech 1991-92. Tato pec, ale také nádraží, infocentrum a obecní řad se nachází v části zvané Horní Moldava. O něco západněji po proudu Moldavského potoka leží Dolní Moldava, nejstarší část obce. A od roku 1960 patří k Moldavě také Nové Město.

Historie Moldavy sahá až do 14. století, z tohoto období pocházely nejen sklářské hutě, ale také první dřevěný kostelík. Ten už tu dnes nenajdete, jeho místo zaujal novější kostel Navštívení Panny Marie ze 17. století. Stojí u místního hřbitova, kde si můžete prohlédnout staré lidové náhrobky z 19. století. Hezký výlet je také z Moldavy po žluté turistické značce do Českého Jiřetína. Pokud se po ní vydáte, musíte z hlavní silnice vedoucí do Německa odbočit právě u hřbitova.