Mikulov

Krušnohorský Mikulov je jedním z těch míst, kde budete mít o zábavu postaráno, ať už sem zavítáte v jakémkoliv ročním období. Největším tahákem v zimě je jednoznačně místní skiareál Bouřňák s modrou, červenou i černou sjezdovkou. Ale na své si tu přijdou i milovníci bílé stopy. Nejen tepličtí běžkaři jistě dobře znají parkoviště Vitiška přímo u Krušnohorské lyžařské magistrály. Můžete po ní pokračovat dál k Cínovci nebo Dlouhé Louce, případně si zaběhnout vlastní okruh po některé z mnoha zdejších strojově upravovaných tras.

Mikulov leží v údolí potoka Bouřlivec, z jedné strany střežen vrchem Bouřňák (869 m n. m.), z druhé ještě vyšším Pramenáčem (909 m n. m.).Už od 14. století, kdy tu našli domov saští horníci těžící v nejbližším okolí stříbro. Tehdy ještě nesla osada název Neuschellenberg, Mikulov (Niklasberg) se ujal až na konci 16. století. Ve stejné době, kdy ho císař Rudolf II. povýšil na horní město. Dnes už se v Mikulově nic netěží, ale slavnou minulost stále připomíná štola Lehnschafter. Obrovský, téměř 250 m hluboký 12patrový důl je přístupný veřejnosti, na výběr máte hned několik prohlídkových tras.

Za zmínku určitě stojí také několik dochovaných hrázděných domů a pozdně barokní kostel sv. Mikuláše z 18. století. Ale spoustu zajímavostí najdete i v okolí. Třeba Moldavskou horskou dráhu, tzv. Teplický Semmering, výjimečné dílo chráněné jako technická památka. Přes dva tunely a působivý viadukt vás vlak doveze do Moldavy, odkud se můžete do Mikulova vrátit po Sklářské naučné stezce. O zdejší přírodě plné rašelinišť se dozvíte více cestou po NS Cínovecká rašeliniště, která vede z Cínovce přes Vitišku do Nového Města.

Přímo z Mikulova se můžete vydat také na vrchol Bouřňák. Kdo si chce dát pořádně do těla, je tu cesta rovnou nahoru po černé sjezdovce. Ale nebojte se, nabízí se i alternativa – necelé 3 km dlouhá turistická cesta po modré značce. Na opačnou stranu vás modrá dovede přes vyhlídku Vlčí kámen do Dubí. A ve stejném místě skončíte i v případě, že se vydáte po černě značeném Mikulovském okruhu. Vezmete-li to směrem na sever, můžete se cestou pokochat i vyhlídkou z Pramenáče.