Mezihoří

Malou vesnici vzdálenou asi 3 km severně od Blatna (ke kterému také od roku 1951 patří), dobře znají všichni chomutovští a jirkovští lyžaři. Už spoustu let totiž v Mezihoří funguje menší skiareál se 2 vleky a stejným počtem sjezdovek, který je aktuálně vybavený také sněžnými děly a osvětlením. Z centra Jirkova je to k areálu zhruba 10 km – na pár pohodových jízd navečer po práci naprosto ideální. Musí vám ovšem přát počasí. Mezihoří leží ve výšce „pouhých“ 745 m n. m. a příliš mírnou zimu nezachrání ani zmiňovaná děla.

Mezihoří založil v roce 1577 August z Gersdorgu, nový majitel červenohrádeckého panství. K němu vesnice, tehdy ještě s názvem Gersdorf nebo Gerštorf, dlouho náležela. Poté, co ji koupil Linhart ze Štampachu, připojil ji k panství ahníkovskému (Ahníkov byla vesnice JZ od Chomutova, která musela ustoupit hnědouhelnému lomu). Obyvatelé Mezihoří se živili zejména chovem dobytka a prací v lese, v 19. století se tu ve velkém rozmohla také výroba dřevěných hraček a potřeb do domácnosti.

V samotné vesnici najdete několik pěkně zachovalých usedlostí, které určitě stojí za vidění. Dál se můžete vydat po modré turistické značce, co vede ze Zákoutí přes Mezihoří a Orasín do Boleboře. Přímo v Mezihoří ji také protíná zelená značka. Ta vás dovede přes Blatno až do přírodního parku Bezručovo údolí, konkrétně k restauraci První Mlýn. Anebo na opačnou stranu až do Hory Sv. Kateřiny.