Merklín

Poklidná obec v údolí pod vrcholem Vlčinec, na soutoku Bystřice a Eliášova potoka. Konec lokální železniční tratě z Karlových Varů a vstupní brána do Krušných hor. To všechno je Merklín. V létě si na výlet do Merklína přibalte pohorky nebo horské kolo, v zimě nezapomeňte sjezdovky. Nejen že má Merklín vlastní mini areál s vlekem, lyžařskou školou i občerstvením. Do Pstruží, ke čtyřsedačkové lanovce v nejnovějším a jednom z nejmodernějších českých ski areálů Plešivec, jsou to pouhé 3 kilometry.

Obec Merklín byla založena počátkem 13. století spolu s několika dalšími vesnicemi v okolí. Prudkého rozvoje se Merklín dočkal v 19. století, kdy sem byla přivedena železnice, postavena škola a továrna na kartoun, která se později proměnila v úspěšnou porcelánku. Velký význam pro Merklín měla (a má) také brusírna dřeva a papírna. Dnes má Merklín kolem 1100 obyvatel a jeho součástí je také Pstruží, Lípa a Oldříš.

Místní historii i přírodu vám přiblíží Horská naučná stezka Merklín, téměř 8 km dlouhý okruh s osmi zastávkami. Můžete se také vydat po zelené turistické značce na vrchol Plešivec, který se v letní sezóně mění ze ski areálu na adrenalinový park. Z Plešivce pokračují značené stezky do Pstruží, Abertam i do Jáchymova. A když je na výšlapy po horách moc horko, zůstaňte v Merklíně a zajděte se zchladit na místní přírodní koupaliště.