Měděnec

Podobně jako jinde v Krušnohoří, i pod vrchem Mědník byla v 16. století založena hornická osada. Své jméno dostala po nerostu, který se v dalších letech zasloužil o velký rozkvět celého regionu. Už v roce 1588 byl Měděnec povýšen na horní město. Éra velkolepých plánů ale dlouho nevydržela. Během třicetileté války byl Měděnec vypálen a sny o lepších zítřkách se rozplynuly v doutnajícím popelu. I když Měděnec nabral druhý dech, hornictví už se neujalo. Nahradilo ho paličkování krajek, výroba hraček a dřevěných hodin. A později, během průmyslové revoluce, také továrna na pletené zboží a výrobny prýmků.

Ubytování na Měděnci

Hornickou historii Měděnce připomíná štola Země zaslíbená na Mědníku. Zažijete tu nefalšovanou atmosféru středověkých dolů. Zdaleka viditelnou dominantou Mědníku ale zůstává kaple Neposkvrněného početí Panny Marie. Při návštěvě Měděnce byste rozhodně neměli vynechat přírodní památku Sfingy, kterou najdete poblíž silnice vedoucí do Klášterce nad Ohří. Z této fascinující skály se vám otevře široký rozhled po Krušných i Doupovských horách.

Měděnec je také oblíbeným místem zimní rekreace. Lyžaři ocení malý ski areál Alšovka nebo západněji orientovaný areál Horní Halže. Ti náročnější se můžou dostatečně vyřádit na 9 km vzdáleném vrchu Klínovec, největším lyžařském středisku Krušných hor. Pokud dáváte přednost běžkám, na strojově upravované stopy můžete nastoupit rovnou v Měděnci. Čeká vás příjemný okruh podél železniční tratě až do Rusové.