Mariánská

První zmínky o osadě Mariánská (tehdy pod názvem Sorg) nacházíme překvapivě už v 2. polovině 15. století, tedy o několik desetiletí dříve, než byl založen slavný Jáchymov. Důležitou roli v jejím vývoji sehrál Jan Niavis. Žil v poustevně na nedalekém kopci Vlčí hřbet a předpověděl prý úspěch a slávu Jáchymova. Když o dvě staletí později začalo slavné hornické město upadat, vzpomněli si Jáchymovští na jeho slova a rozhodli se jednat. Na místě bývalé poustevny postavili kapli Panny Marie, kde ji pokorně žádali o pomoc.

Ubytování na Mariánské

Roku 1691 dostala osada jméno Maria Sorg neboli Mariánská a o osm let později byl dokončen krásný kamenný kostel. Pro stále častější poutníky byl u kostela roku 1730 vystavěn hostinec a dřevěný útulek. Časem přibyl také malý kapucínský horský klášter. Pohodu a klid zalesněného místa krutě narušila 50. léta 20. století, kdy se Mariánská proměnila v pracovní tábor pro politické vězně. Dnes už zde opět vládne mírumilovná atmosféra, která přitahuje stále více turistů. Rekreační osada patří stejně jako Suchá, Nové Město a Vršek pod správu Jáchymova.

V zimě si můžete zalyžovat na sousedním ski areálu Náprava se 3 vleky a modrými i červenými sjezdovkami. Výbornou dostupnost má z Mariánské také známý lyžařský areál Neklid u městečka Boží Dar. Ale i v létě je tu co dělat. Vyšlápněte si na nedaleký Šlikův hrádek, prohlédněte si památky Jáchymova. A rozhodně byste neměli vynechat naučnou stezku Jáchymovské peklo. Vydáte-li se z Mariánské po zelené turistické značce, dojdete až na vrchol Plešivec s letním adrenalinovým parkem. Spoustu zajímavých aktivit nabízí také areál Eduard.