Loučná pod Klínovcem

Městečko na úpatí Klínovce žilo už od svého vzniku tempem neustálých změn. Dokonce i své jméno získalo teprve nedávno. Až do roku 1947 neslo název Český Wiesenthal, pak to byla Loučná. Dnes se tedy toto oblíbené zimní středisko jmenuje Loučná pod Klínovcem a má dvě části – Loučnou a Háj.

Největší nápor turistů zažívá Loučná v zimních měsících, ale krásně je tu i v létě. Zejména pokud rádi šlapete do kopců, ať už po svých nebo na kole.

Za založením a prvními úspěchy Loučné stály stejně jako jinde v Krušnohoří zásoby stříbra. Ale město se dál rozrůstalo i poté, co doly zpustly. Přibyla nová radnice, škola a kostel. Roku 1769 založil Heinrich Zierold továrnu na stuhy, po které následovala puškařská dílna, rukavičkárna a slavná výrobna mýdel a mýdlového prášku bratří Fiedlerů. V roce 1890 se místní dočkali parního stroje na pohon šicích strojů, prvního v celém Rakousku-Uhersku. Ve 20. století ovšem celé Krušnohoří těžce zasáhla 2. světová válka a odsun německého obyvatelstva. Loučnou nevyjímaje.

Přesto je to dnes půvabné a turisty vyhledávané horské městečko.  Největším lákadlem v zimě je samozřejmě sousední Klínovec, největší krušnohorský ski areál. Ze směru od Loučné jezdí nahoru hned 3 lanovky. Jeden menší lyžařský areál Elza Ski se dvěma vleky najdete také přímo v Loučné, hned u německých hranic. A postaráno je v okolí i o běžkaře. Slavnou Krušnohorskou magistrálu doplňují další upravované stopy na české i německé straně.

Klínovec je ovšem se svou rozhlednou a novým trail parkem populárním cílem i v létě. Můžete se také vydat po červené stezce do Božího Daru nebo opačným směrem po zelené značce přes bývalou vápenku do Kovářské. Za návštěvu určitě stojí i německý Oberwiesenthal. Z Fichtelbergu, kam vás vyveze lanovka, uvidíte Klínovec a české Krušnohoří v docela jiném světle. Až se dost pokocháte, čeká na vás v Oberwiesenthalu podmořské akvárium, lyžařské muzeum nebo letní bobová dráha.