Lesná

I když osadu jménem Lesná tvoří jen pár domů, panuje tu čilý turistický ruch – a to jak v letní, tak zimní sezóně. Jedním z důvodů je místní Vzdělávací a rekreační centrum Lesná s dětským hřištěm, venkovním bludištěm, geoparkem a arboretem s desítkami různých stromů a modelem rašelinišť. V infocentru jsou k dostání mapy, knihy, suvenýry i užitečné rady z úst zkušených pracovníků. Za prohlídku stojí také tzv. Krušnohorský lidový dům se stálou expozicí, která vám přiblíží život horalů před 150 lety. Čas od času se v něm pořádají tematické akce, kde si můžete na vlastní kůži vyzkoušet různá lidová řemesla.

Až do Lesné se dostanete pohodlně autem, které můžete nechat na prostorném parkovišti. Je to ideální start pro pěší (či cyklistické) výlety do okolí. Po zelené značce dojdete přes Pyšnou a kolem zámku Červený Hrádek až do Jirkova. Modrá míří buď na severozápad do Telčského údolí, kde vede souběžně s naučnou stezkou Gabrielka, nebo jihovýchodním směrem k zámku Jezeří. Cestou si můžete odskočit na zříceninu hradu Starý Žeberk. A pak je tu taky červená značka, po které dojdete do Nové Vsi v Horách nebo opačným směrem do Zákoutí.

Hlavním lákadlem v zimě je bezesporu Krušnohorská lyžařská magistrála, která vede přímo přes Lesnou. A na kterou navazují další strojově upravované stopy. Zalyžujete si tu dokonce i bez vlastního vybavení – běžky si můžete půjčit v infocentru.