Kraslice

Kraslice reprezentují nejzápadnější část Krušnohoří. Jen pár stovek metrů od německého Klingenthalu, kde můžete mimo jiné navštívit i menší ZOO. Ale i když zůstanete na české půdě, budete mít z čeho vybírat. Jak v létě, tak v zimě. Přímo ve městě můžete vyzkoušet dvě sjezdovky: umírněnější Krajku a o něco prudší Saporo. Pro lyžaře-fajnšmekry je to ovšem jen předkrm. Hlavní chod na ně čeká v nedaleké Bublavě v podání moderního ski centra Bublava – Stříbrná. A za zmínku určitě stojí i sousední ski areál Lišák Stříbrná.

Na samém počátku kraslické historie stojí strážní hrad Hausberg, vybudovaný v pol. 13. století na obranu důležité obchodní stezky z Prahy do Erfurtu. Netrvalo dlouho a v podhradí začala vznikat samostatná osada – dnešní Kraslice. V 16. století se v okolí města ujalo hornictví, těžilo se olovo, cín, stříbro, měď i železo. Slibný vývoj prosperujících dolů ale překazila nemilosrdná třicetiletá válka. Naštěstí se však brzy našla náhrada. Už v 17. století se objevily první zárodky řemesel, které později Kraslice proslavily po celé zemi – krajkářství a především výroba hudebních nástrojů.

K prvním osamoceným výrobcům houslí se brzy přidali výrobci dechových nástrojů. V roce 1840 vznikla první továrna, koncem 19. století už jich v Kraslicích bylo celkem 11. I přes postupný úpadek tohoto odvětví – hlavně za 2. světové války – se hudební nástroje v Kraslicích vyrábí dodnes. Společnost AMATI – Denak s.r.o. organizuje pro veřejnost exkurze, kde uvidíte i obří tubu, zapsanou v Guinnessově knize rekordů. Zájemci o železnici můžou navštívit také Muzeum Kraslické dráhy a pokud máte rádi dobré pivo, rozhodně doporučujeme rodinný pivovar Krušnohor, otevřený v roce 2015.

V letní sezóně potěší Kraslice milovníky pěší i cykloturistiky. Až do Bublavy vás dovede okružní naučná stezka Stopami horníků, která vám mimo jiné ukáže i zbytky hradu Hausberg na Hradišti nebo Olověný vrch s rozhlednou. Po červené značce dojdete z Kraslic na Vysoký kámen, skalní vyhlídku s fantastickým rozhledem daleko do krajiny, a dále až do města Luby. Opačným směrem třeba až do Horní Blatné. Pokud zvolíte žlutou značku, projdete se přírodním parkem Přebuz až do Nejdku.