Kovářská

Svým vznikem, jménem a dokonce i městským znakem je krušnohorské městečko Kovářská nerozlučně spojena s železnou rudou, která se ve zdejších lesích těžila už od 14. století. V roce 1595 tu byla postavena jedna z prvních vysokých pecí u nás. Dnes tuto slavnou železářskou historii sice připomínají jen rozbořené zbytky technických památek, až do 19. století to ovšem byl téměř jediný zdroj obživy místních obyvatel.

Zásadní roli v životě horalů sehrály napoleonské války – na jednu stranu obrovská poptávka po železe, na stranu druhou ovšem také ničivé boje, ztráty a epidemie nakažlivých nemocí. Rána, kterou obyvatelé Kovářské utrpěli, byla příliš hluboká a znamenala v podstatě konec železné horečky. Hutnictví nahradila výroba zápalek, šindelů, přízí a nití. Vzniklo také několik továren na samet, ale na absolutní špici úspěchu stála Kallova továrna na rybí konzervy.

Původní střed obce označuje barokní kostel sv. Michaela z poč. 18. století, který zdobí kazetový strop s obrazy svatých. Ze stejné doby pochází také Mariánský sloup před kostelem. Za posledními domy směrem na Černý potok stojí kamenná kaple sv. Marka z roku 1913. Nejslavnější místní atrakcí, přitahující nejen nadšené fandy letectví, je Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím 11. 9. 1944. Od roku 1997 se zde koná pravidelné každoroční setkání bývalých amerických i německých pilotů.

Kovářská má ideální polohu pro milovníky pěší i cykloturistiky. Vydáte-li se po zelené značce směrem na Klínovec, po levé ruce vás zanedlouho překvapí krásná zřícenina vápenky. Opačným směrem dojdete do příhraničního města Vejprty. Modrá značka vás z centra dovede přes krušnohorský vrchol Mědník do Měděnce. Sjezdovky můžete provětrat v nedalekém ski areálu Horní Halže u Měděnce nebo Elza Ski v Loučné. Tím pravým sjezdařským a snowboardovým rájem je ale samozřejmě lyžařský areál na Klínovci.