Klíny

Obec Klíny, kterou najdete na silnici vedoucí z Litvínova k hraničnímu přechodu Mníšek, jistě bezpečně znají všichni milovníci sjezdovek. Obzvlášť rodiny s malými lyžaři. Právě dětem nabízí skiareál Klíny ideální zázemí, včetně několika mírnějších sjezdovek, lyžařské školy i sáňkařské dráhy. Ovšem nechybí ani dost červeně značených úseků pro zkušenější sportovce. Přímo na parkovišti také začínají strojově upravované běžecké stopy, které vás dovedou až na Krušnohorskou magistrálu.

První písemná zmínka o Klínech pochází z roku 1355 a zahrnuje také Slavka z Rýzmburka. Právě on stojí za jejich založením. Původně nesla tato hornická osada název Hora sv. Václava, ovšem brzy se ujalo současné jméno (německy Göhren). V 16. století získali Klíny Lobkovicové, které následně vystřídali Valdštejnové. Do dnešních dnů se v Klínech nedochovala žádná významnější architektonická památka, ale ještě koncem 20. století jste na dolním konci obce mohli spatřit barokní kostel sv. Antonína Paduánského, dostavěného roku 1870. O 115 let později byl z důvodu velkého poničení definitivně zbořen.

Na rozdíl od jiných skiareálů to na Klínech žije i v létě. V provozu je nejen lanovka, ale také lanové centrum a půjčovna horských kol i koloběžek, na kterých se můžete projet po speciálně upravených trasách v místním bikeparku. Pokud dáváte přednost pěší turistice, vydejte se západně po modré značce – dovede vás k naučné stezce Flájská hornatina.