Jáchymov

Žádné jiné krušnohorské město nemá tak pohnutou historii jako Jáchymov. Na jedné straně slibně započatá kariéra během stříbrné horečky a šťastný objev léčivé radonové vody. Na straně druhé hluboké jizvy, které na tváři i duši města zanechala temná 50. léta 20. století. Přesto ale Jáchymov dokázal znovu nalézt ztracenou identitu. Úžasná poloha v údolí hustých lesů a dobře fungující infrastruktura sem láká nejen lázeňské hosty, ale také stále více turistů.

Ubytování v Jáchymově

Ale hezky popořádku. Jáchymov byl založen roku 1516 a stačilo mu pouhých 20 let na to, aby z něj vyrostlo 2. největší město v Čechách. Bohaté zásoby stříbra, které se těžilo ve stovkách okolních dolů, umožnily vznik místní mincovny. Inspirací pro název nové mince bylo staré jméno města, Joachimsthal. Odtud tedy thaler, později známý tolar, který pro změnu inspiroval slavnou minci za velkou louží. Dnes je v budově Královské mincovny muzeum se stálou expozicí, kterou doplňují aktuální přednášky a výstavy.

Po vyčerpání stříbra se v Jáchymově ujal vlády uran. A také polonium a radium, které manželé Curieovi objevili v odpadních uranových rudách. Netrvalo dlouho a zjistilo se, že radioaktivní voda ze zatopených štol má v malé míře velmi pozitivní účinky na pohybové ústrojí. Jáchymov dostal svou druhou šanci. Roku 1906 byly založeny 1. radonové lázně na světě, jejichž sláva rychle překročila hranice státu. Nebezpečný uran se ovšem po 2. sv. válce dostal také do popředí zájmu Sovětského svazu. Dolování této rudy nabralo na obrátkách, pracovní sílu v dolech tvořili političtí vězni. Z Jáchymova se stalo pásmo hlídané vojáky, do kterého jste mohli vstoupit pouze s povolenkami. Smutnou historii připomíná velmi zajímavá naučná stezka Jáchymovské peklo. Od května do října je také pro veřejnost zpřístupněná Štola č. 1 nedaleko dolu Svornost.

Oblíbeným výletním cílem v okolí Jáchymova je zaniklá obec Popov, zvláště vyhlídka Popovský kříž. Nebo také Šlikův hrádek (Freudenstein), kam vás dovede modrá turistická značka pokračující až na vrchol Plešivec. Po žluté naopak dojdete přes Hadí horu na Boží Dar. Pěkná je i procházka podél Klínoveckého potoka, kudy dojdete k nástupní stanici čtyřsedačkové lanovky na Klínovec. Tam se v létě můžete nechat vyvézt i s horskými koly a vyzkoušet nový trail park, nebo v zimě s lyžemi či snowboardem. Nahoře vás čeká největší ski areál v Krušných horách. Menší, ale dobře vybavený lyžařský areál najdete i přímo v Jáchymově – ski areál Náprava. Návštěvníkům jsou tu k dispozici 3 vleky, přes 4 km sjezdovek, parkoviště, občerstvení, půjčovna lyží i lyžařská škola.

Skiareály v okolí Jáchymova

Jáchymov – střed
Náprava
Klínovec

Oficiální web obce: www.mestojachymov.cz/