Horní Blatná

Horní Blatná vás nemůže nalákat na dokonale upravené sjezdovky, nemá na to polohu. Ale v rukávu má jiné trumfy. V zimě jsou to zejména dlouhé kilometry lyžařských stop s nástupem přímo ve městě. A po zbytek roku úchvatná okolní krajina, cyklistické trasy a rovnou několik známých krušnohorských památek hned za rohem: Blatenský příkop, který vás v podobě naučné stezky dovede až na Boží Dar, slavné Vlčí jámy a Blatenský vrch s rozhlednou.

Ubytování v Horní Blatné

Město mezi Perninkem a Potůčky bylo založeno roku 1532 s jasnou představou úspěšné hornické budoucnosti. A díky bohatým ložiskům cínu se tento sen také rychle naplňoval. Svého vrcholu dosáhla Horní Blatná v 60. letech 16. století, ovšem idylka se začala vytrácet spolu s ubývajícími zásobami rudy. Počátkem 19. století doly postupně zanikly a místní horalé přešli na jiné způsoby obživy. Začali se věnovat výrobě pocínovaných lžic, rukavičkářství, krajkářství a dobývání rašeliny.

Horní Blatná je dnes jediným celistvě zachovalým renesančním městečkem v západních Čechách, kterému dominuje kostel sv. Vavřince. Další výraznou stavbou je hrázděný dům z 18. století (č.p. 127). Slouží jako pobočka Karlovarského muzea, kde se můžete seznámit s historií těžby a zpracování cínu. Najdete tu např. cínové nádobí, modely důlní techniky a mineralogické sbírky. Muzeum je otevřeno od května do září.