Cínovec

Dlouho trpěl všemi klasickými nešvary příhraničních obcí, které protíná důležitá dopravní tepna. Pochybné noční podniky a především dlouhé kolony kamionů zamořujících vzduch výfukovými plyny. Taková je minulost. Dnes však kamiony mířící do Drážďan sviští po dálnici a Cínovec se proměnil v poklidnou horskou obec, která poskytuje nejeden důvod k návštěvě.

Pokud chcete blíže poznat tak trochu opomíjenou, ale zcela jistě krásnou a podmanivou východní část Krušných hor, můžete začít právě v Cínovci. Je na první pohled jiná. Po zdánlivě nekonečném, strmém stoupání směrem od Teplic se vám otevře syrový pohled na náhorní planinu, která po staletí lákala horníky díky svým bohatým ložiskům cínových a stříbrných rud. Odtud také název Cínovec, německy Zinnwald. V samotném Cínovci pak v 19. a 20. století převládla těžba wolframu, definitivně byla ukončena až roku 1990.

Dnes se do Cínovce místo horníků sjíždějí především milovníci běžeckého lyžování a cyklistiky. Obec leží na trase Krušnohorské magistrály a nejen na české, ale zejména na přilehlé německé straně a v okolí Altenbergu najdete hustou síť dobře udržovaných běžeckých stop. V letní sezóně si můžete vyzkoušet odpal na místním golfovém hřišti nebo se na kole či pěšky prostě jen tak toulat okolím. Hned za Cínovcem začíná přírodní park Východní Krušné hory, liduprázdná krajina, kde na vás čekají husté lesy i rozlehlé pláně.

Po Příhraniční hornické naučné stezce si můžete udělat pěkný výlet na Komáří hůrku s rozhlednou, oblíbené místo příznivců paraglidingu a rogala. Z města Krupka sem vede také lanovka. Pokud se po stejné stezce vydáte z Cínovce opačným směrem do Saska, nezapomeňte se zastavit v muzeu Huthaus hned za hranicemi, kde se blíže seznámíte s historií místního hornictví. Stezka vás dále zavede do blízkého Altenbergu, kde můžete navštívit další muzeum, vystoupat na vrchol Geisingberg s rozhlednou nebo vyzkoušet letní bobovou dráhu.