Bublava

V létě láká Bublava turisty na okolní lesnatou krajinu plnou tajemných skal, v zimě je bezesporu největším tahákem místní ski areál Bublava – Stříbrná. Čtyřsedačková lanovka, několik sjezdovek od modré po černou, dětský ski park, snowpark nejen pro snowboardisty a kompletní doplňkové služby, bez kterých se na svahu neobejdete. Nudit se ale nebudete ani v případě, že vyměníte sjezdovky za běžky. Upravované běžecké stopy jak na české, tak i německé straně se najdou i v této nejzápadnější části Krušnohoří.

Vznik Bublavy se datuje do samého počátku 17. století. Do stejného období, kdy se v okolí objevily první doly a hamry na železnou rudu. Rozkvět Bublavy ale pokračoval i poté, co doly zanikly. Místní obyvatele živilo krajkářství, výroba hudebních nástrojů a hraček, perleťářství i soustružení z kostí. Koncem 19. stoleté tu stávaly dvě školy a počet obyvatel se vyšplhal ke 4000. Romantičtí dobrodruzi toulající se přes vrcholky Krušných hor mohli uhasit žízeň ve více než dvaceti hospodách. Pak ale přišla 2. světová válka…

Dnes slouží Bublava převážně jako rekreační středisko pro turisty, ovšem v tom nejlepším slova smyslu. Zachovalá příroda, klidné prostředí a více než uspokojivé turistické zázemí – to jsou body, které se počítají. Vydejte se po některé z mnoha turistických či cyklistických stezek, doporučujeme  okružní naučnou stezku Stopami horníků, která vás dovede přes Olověný vrch s rozhlednou Bleiberg do Kraslic a zpět. Pokud rádi zdoláváte kopce, určitě si nenechte ujít výlet na Špičák nebo Komáří vrch.