Boží Dar

Stejně jako mnohé další krušnohorské obce se může i Boží Dar pochlubit skvělými podmínkami k lyžování – sjezdovému i běžeckému. Na rozdíl od svých sousedů má ovšem v rukávu jedno eso navíc: Jeho poloha (1028 m.n.m.) mu zajišťuje titul nejvýše položeného městečka ve střední Evropě. Lákavá je i blízkost německého Oberwiesenthalu, se kterým Boží Dar úzce spolupracuje. Důkazem je propojený Interskiregion Fichtelberg – Klínovec.

Ubytování v Božím Daru

Boží Dar byl založen roku 1533 na příkaz saského kurfiřta Johanna Friedricha poté, co vyšlo najevo neuvěřitelné rudné bohatství Krušných hor. Název města je spojen s jeho legendárním výrokem: “Tento vzácný kov, to je váš chléb, to je dar boží.” Zásoby stříbra a cínu živily místní až do počátku 19. století, ovšem už v 17. století bylo jasné, že pouze hornictví nestačí. Šikovní horalové si přivydělávali vyšíváním, paličkováním, sběrem lesních plodů nebo těžbou rašeliny. Spoustu zajímavostí o životě obyčejných lidí se můžete dozvědět v božídarském muzeu. Seznámíte se tu také s vývojem obce nebo se známým písničkářem Antonem Güntherem.

Dnes je Boží Dar populárním horským střediskem, kam každoročně přijíždějí tisíce turistů z Čech i zahraničí. Obrovské plus bylo otevření hraničního přechodu do Německa roku 1971. Od té doby prestiž Božího Daru stoupá úměrně s kvalitou poskytovaných služeb. Věřte, že nudit se tu rozhodně nebudete. Největším lákadlem v zimní sezóně je rozlehlý ski areál Neklid a nedaleký Klínovec. Pro děti je ideální také místní lyžařský areál Novako nebo sousední Hranice. Na běžkaře čeká zhruba 70 km upravených tras, na které navazuje dalších 50 km v Německu.

Krušné hory mají ale rozhodně co nabídnout i v létě a Boží Dar je toho jasným důkazem. Přímo na náměstí začíná naučná stezka Božídarské rašeliniště, která vám ukáže největší přírodní rezervaci v Krušných horách. Další příjemná procházka vás čeká, vydáte-li se po trase Blatenský příkop. Stezka podél technické památky z 16. století vás dovede až do obce Horní Blatná. Na procházku s dětmi doporučujeme Ježíškovu cestu se zábavnými zastávkami. A cyklistům zase vedle Krušnohorské magistrály také liduprázdnou krajinu přírodního parku Zlatý kopec. Cestou můžete navštívit nově zpřístupněnou štolu Johannes.

Skiareály v okolí Božího Daru

Hranice
Novako
Neklid
Klínovec

Oficiální web obce: www.bozidar.cz