Boleboř

Až se někdy budete pohybovat v okolí Jirkova, určitě si výlet do nenápadné obce vzdálené zhruba 5 km severním směrem nenechte ujít. V Boleboři sice nenajdete žádné velké sjezdovky ani čilý turistický ruch, zato vás tu čeká příjemný klid a procházka po stopách minulosti. Právě jste se totiž ocitli v jedné z nejstarších obcí v oblasti, která tu stála už v polovině 14. století. Pohledná kaple sv. Mikuláše je tu sice nováčkem (vysvěcená byla r. 1993), ale staré časy na vás hluboce dýchnou z pěkně zachovalých hrázděných domů v okolí.

Ovšem ani ta zmiňovaná kaple není tak docela bez historie. Na jejím místě stával už ve 14. století kostel sv. Mikuláše, který se ale stal obětí třicetileté války. V roce 1729 byl dokončen nový barokní kostel, opět zasvěcený sv. Mikuláši. Ten byl nedílnou součástí Boleboře více než 200 let, v roce 1947 ho ale těžce poničil požár a o 12 let později byl zbořen. A pak už přišla na řadu současná kaple, ke které později přibyla volně stojící zvonice. V roce 2000 se do ní nastěhoval zvon z Orasína.

Pokud se rozhodnete prozkoumat i okolí, můžete se z Boleboře vydat po žluté turistické značce směrem do Jirkova, nebo na opačnou stranu přes Svahovou až do Kalku. Přímo u autobusové zastávky (rozcestí Orasín) také začíná modrá značka, která vás dovede do Mezihoří a Zákoutí.