Abertamy

Městečko spojující Boží Dar s Perninkem donedávna přitahovalo hlavně milovníky bílé stopy. Ovšem po vzniku nejmladšího krušnohorského skiareálu Plešivec mají Abertamy v ruce nové eso: dokonalé zázemí pro lyžaře i snowboardisty a přes 12 km sjezdovek, a to hned na sousedním vrcholu. A když sleze sníh? Plešivec jednoduše shodí zimní kabát a promění se v adrenalinový park. S lanovým centrem, obří houpačkou, bungee trampolínou a dalšími atrakcemi.

Ubytování v Abertamech

Abertamy vznikly v 1. polovině 16. století – jak jinak než  pro potřebu těžby stříbra a cínu. A stejně jako sousedé z okolních měst si i zdejší horalové museli po vyčerpání rud hledat jinou živnost. Někteří se vrhli na krajkářství, jiní se začali věnovat výrobě umělých květin. Úspěch slavil také abertamský kozí sýr ochucený bylinkami. Zásadní průlom ale nastal až v polovině 19. století, kdy tu zdejší rodák Adalbert Eberhard  založil úspěšnou továrnu na vycházkové kožené rukavičky. Její historii se věnuje Rukavičkářská expozice, umístěná v prostorách Městského úřadu.

Ještě víc vám nejen o rukavičkách, ale o celých Abertamech prozradí naučná stezka 17 Abertamských zastavení. Ukáže vám nejzajímavější místa v obci i v okolí, seznámí vás s místními tajemnými pověstmi. Zajímá-li vás hornictví, neměli byste vynechat naučnou stezku Hřebečná, která vede mimo jiné přes důl Mauritius se zpřístupněnou prohlídkovou štolou Kryštof. A své kouzlo má i okružní Plešivecká naučná stezka. Provede vás klidným údolím řeky Bystřice, obcí Pstruží a seznámí vás s místní dominantou, vrcholem Plešivec.