Krušnohorská lyžařská magistrála

Chcete-li projet Krušné hory důsledně skrz naskrz od nejzápadnějšího koutu až k východnímu konci, držte se Krušnohorské magistrály. V létě cyklistické (značené jako Národní cyklotrasa 23), v zimě lyžařské. Celou řadu úseků mají společnou, ale v mnohém se také liší. Zatímco na kolo můžete nasednout už v Chebu (u vodní nádrže Skalka) a dojet až do Děčína, Krušnohorská lyžařská magistrála začíná nad Bublavou ve výšce 800 m n. m. Dovede vás až do Božího Daru, přes střední část Krušnohoří ovšem žádná upravovaná lyžařská stopa nevede. Na magistrálu můžete opět navázat až u Svahové a pokračovat po ní třeba až na její konec, pod Děčínský Sněžník.

Krušnohorská lyžařská magistrála – západ

Pokud plánujete výlet z Bublavy až do Božího Daru, počítejte s trasou v délce cca 40 km. Magistrála se vyhýbá středům obcí, protíná ji ale spousta dalších běžeckých stop, po kterých můžete odbočit třeba do Perninku, Horní Blatné nebo do Abertam. Přímo na magistrále také natrefíte na několik příjemných odpočinkových míst, kde se můžete zahřát u grogu a posilnit se na další cestu. Jedním z nich je restaurace v penzionu Jelení, dále pak občerstvení U Červené jámy nad Hřebečnou a o 2 km dál směrem k Božímu Daru známá maringotka.

Pravidelně strojově upravovaný je také úsek magistrály Klínovec – Horní Halže. Měří asi 8,5 km a začíná kousek od nástupní stanice sedačkové lanovky Dámská.

Krušnohorská lyžařská magistrála – východ

Projížďku východním Krušnohořím můžete začít pod Mezihořským vrchem mezi Mezihořím a Svahovou. Až k Děčínskému Sněžníků je to bílou stopou zhruba 90 km. Místy po příjemné rovince (např. kolem vodní nádrže Fláje), ale nechybí ani náročnější kopce. Cestu vám zkříží několik obcí s restauracemi: Nová Ves v Horách, Mníšek, Dlouhá Louka, Nové Město, Cínovec, Adolfov a Petrovice. Zastavit a nabrat síly můžete také v horském hotelu Lesná, v restauraci Mikuláška pod Bouřňákem, na rozhledně Komáří Vížka nebo v Turistické chatě u Tisé. I ve východní části máte celou řadu možností, jak si naplánovat svůj vlastní okruh a spojit magistrálu s dalšími trasami v Čechách i v Německu.